Strefa Jasło

Finanse Dom Zdrowie – Informacje

Biznes

Nastolatka u ginekologa

Jeżeli przyjrzymy się raportom, które mówią o świadomości nastolatków związanej z rozwojem psychoseksualnym i seksualnością to zobaczymy jak niewiele oni wiedzą. Dziwne jest to, że w ta otwartych społeczeństwach, gdzie wszystko za sprawą Internetu jest na wierzchu wokół seksualności krąży tyle mitów i tyle jest tematów tabu. W większości wypadków w raportach znajdziemy informacje, że rodzice są dopiero trzecim źródłem informacji dla nastolatków i to właśnie może być problemem, ponieważ taka sytuacja nie jest korzystna dla żadnej ze stron.

Matka i córka

Na początku życia dzieci to niewątpliwie rodzice są dla nich autorytetami, jednak wraz z wiekiem, poznawaniem nowych ludzi w szkole rola rodzica jako autorytetu zostaje zepchnięta. Często jednak powraca dobra relacja w momencie dojrzewania. W sytuacji gdy są pytania to zazwyczaj kierujemy je do rodziców. Jeżeli nasze dziecko czeka wizyta u ginekologa i będzie to pierwsza wizyta to warto porozmawiać z córką na ten temat. Wytłumaczyć jak działa i co robi ginekolog dziewczęcy. To zapewne pozwoli naszemu dziecku być nastawionym odpowiednio do takiej wizyty.

Wieź dziecka z rodzicami jest zawsze, w pewnych okresach życia znacznie słabnie, jednak powraca, to taki naturalny schemat relacji miedzy dzieckiem ma rodzicami. Warto zauważyć, że jeżeli dzieci nie dostaną poszukiwanej informacji od rodziców to nie znaczy, że zrezygnują. Jedynie zaczną szukać informacji gdzie indziej. U kolegów i koleżanek w szkole czy też w internecie. Jak łatwo sobie wyobrazić nie jest to najlepszy sposób na pozyskiwanie wiedzy przez nasze dziecko. To najkrótsza droga, żeby nasze dziecko miało niepełne a wręcz często błędne informacje na określone tematy. W przypadku matki i córki dobrym sposobem na budowanie relacji jest wspólna wizyta u ginekologa. Pierwszy raz odwiedzany ginekolog dziewczęcy z mamą jest z całą pewnością mniej groźny i mama pomaga przełamać strach i wstyd.

Czy wizyty są konieczne?

Wizyty u ginekologa do najprzyjemniejszych nie należą, jednak zdecydowanie warto wpisać je sobie w kalendarz. Regularne kontrole pozwalają znacznie wcześniej wykryć potencjalne zagrożenia i odpowiednio wcześnie wprowadzić w życie właściwe leczenie. Dlatego warto jest uczyć dziecko, aby od najmłodszych lat profilaktycznie się badało. Wówczas kiedy zostanie kobietą, nie będzie miała oporów przede badaniami u ginekologa i będzie wiedziała, że regularne kontrole są bardzo przydatne w walce z różnymi chorobami.

Bloger, człowiek o otwartym umyśle. Miłośnik sportów ekstremalnych, smacznej kawy i festiwali muzycznych.