Strefa Jasło

Finanse Dom Zdrowie – Informacje

Zdrowie

Psychologiczne objawy depresji

Smutek i rozpacz. W zdecydowanej większości przypadków teraz te objawy są najbardziej bolesne i wyraźne. Oprócz smutku i rozpaczy chory ma możliwość odczuwać wewnętrzną pustkę, rozczarowanie; bywa ponury, załamany lub przygnębiony. Około 40% pacjentów w ciężkiej depresji nie doświadcza smutku, wyłącznie irytacji i frustracji. W takich wypadkach wręcz drobny problem lub rozczarowanie ma możliwość chorego załamać lub doprowadzić do wybuchu gniewu, dlatego potrzebne jest leczenie depresji.

Niska samoocena

Człowiek w depresji czuje się bezwartościowy, brakuje mu pewności siebie, uważa, że nie potrafi sprostać stawianym mu wymaganiom, nienawidzi siebie. Tacy wszyscy ludzie mówią: ,Nie potrafię tego zrobić”, ,Jestem do niczego”, ,Nigdy nie potrafię niczego zrobić dobrze”. Zwykle już w dzieciństwie nie umieli sprostać oczekiwaniom własnym, rodziców ani nauczycieli. W ogromnej liczbie przypadków spotykały ich niepowodzenia w szkole, w relacjach z ludźmi, w sporcie i w pracy.

Wszyscy ludzie z niską samooceną na ogół uważają innych za bardziej wartościowych od siebie, ulegają cudzym opiniom i robią to, co ktoś im poradzi. Nierzadko takie uczucia przemijają (ukazują się wyłącznie w trudnych chwilach, przykładowo w związku z utratą pracy lub z utratą bliskiej chłopcy i dziewczęta), niemniej jednak w znaczącej liczbie sytuacji są ciężarem, który człowiek nosi przez całe życie. Dlatego leczenie nerwic jest tak potrzebne.

Bloger, człowiek o otwartym umyśle. Miłośnik sportów ekstremalnych, smacznej kawy i festiwali muzycznych.