Janusz Szwaja


Janusz Szwaja, ur. 1 lipca 1934 w Jaśle, zm. 27 lutego 2022, był wybitnym polskim profesorem nauk prawnych. Jego kariera zawodowa koncentrowała się głównie na specjalizacji w zakresie prawa spółek, patentów, a także znaków towarowych oraz zwalczania nieuczciwej konkurencji. Jako doświadczony pracownik naukowy i wykładowca, Szwaja wniósł znaczący wkład do rozwoju wiedzy w tej dziedzinie.

Janusz Szwaja swoją wiedzę i doświadczenie dzielił z studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadził wykłady i zajęcia praktyczne. Jego zaangażowanie w działalność akademicką oraz prawniczą przyczyniło się do kształtowania młodych adeptów prawa.

Jako adwokat, Janusz Szwaja angażował się także w praktyczne aspekty prawa, zapewniając wsparcie prawnicze swoim klientom oraz uczestnicząc w budowaniu i rozwijaniu polskiego systemu prawnego. Jego osiągnięcia oraz wkład w dziedzinę prawa pozostaną w pamięci wielu studentów i kolegów.

Życiorys

Janusz Szwaja rozpoczął swoją edukację prawniczą, zakończoną uzyskaniem dyplomu na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1955 roku. Jego kariera zawodowa zaczęła się w 1954 roku, kiedy rozpoczął pracę w Katedrze Ekonomii Politechniki Krakowskiej. Następnie, w 1962 roku, przeszedł do Katedry Prawa Cywilnego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1964 roku uzyskał tam stopień doktora, a osiem lat później, w 1972 roku, stopień doktora habilitowanego. Jego znaczące osiągnięcia w dziedzinie prawa doprowadziły go do objęcia stanowiska dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej UJ, które pełnił przez szesnaście lat, od 1975 do 1991 roku. Po tej kadencji kierował Katedrą Wynalazczości i Ochrony Własności Przemysłowej w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ.

W ciągu swojej kariery akademickiej, Janusz Szwaja zdobył liczne tytuły, w tym tytuł profesora nadzwyczajnego w 1983 roku, a następnie profesora zwyczajnego w 1989 roku. Ponadto, w latach 1996-1999 był aktywnym członkiem Zespołu do Spraw Spółek Handlowych przy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. W skład zespołu, obok niego, wchodzili również Stanisław Sołtysiński oraz Andrzej Szajkowski, a w 1999 roku Janusza Szwaję zastąpił Andrzej Szumański. W ramach działalności tego zespołu w 1997 roku zaprezentowano projekt Kodeksu spółek handlowych.

Oprócz działalności akademickiej, Janusz Szwaja był również jednym z założycieli International Association for the Advancement of Teaching and Research in Intellectual Property oraz przewodniczącym Polskiej Grupy Narodowej Association Internationale pour la Protection de la Propriété Industrielle, co świadczy o jego znaczącej roli w międzynarodowym środowisku prawnym.

Publikacje

Janusz Szwaja jest autorem wielu znaczących publikacji z zakresu prawa. Poniżej przedstawiamy wybrane tytuły jego prac, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w tej dziedzinie.

  • Kara umowna według kodeksu cywilnego (1967),
  • Prawo wynalazcze. Przepisy-orzecznictwo-piśmiennictwo-objaśnienia (1978),
  • Kodeks spółek handlowych. Komentarz (współautor),
  • Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Komentarz (1994, 2000, 2006, 2013, 2016, 2019).

Odznaczenia

Janusz Szwaja został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które doceniają jego znaczący wkład w dziedzinę nauki oraz edukacji. Jego osiągnięcia są dowodem na zaangażowanie w rozwój gospodarki i kształcenie przyszłych pokoleń. Oto lista niektórych z jego wyróżnień:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 15 października 2004 roku, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, a także zasługi dla rozwoju gospodarki,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 8 września 1998 roku, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1983 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, otrzymany w 1976 roku,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej, przyznany w 1997 roku.

Przypisy

  1. Katedra Prawa Własności Intelektualnej - Wydział Prawa i Administracji [online], ipwi.uj.edu.pl [dostęp 01.03.2022 r.]
  2. a b c d e f g h Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny. Tom V. Suplement A-Ż, wyd. OPI, Warszawa 2006 r., s. 776
  3. a b c Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007 r. (dodatek CD)
  4. Stanisław Włodyka Źródła prawa spółek handlowych, w: Prawo spółek handlowych. System Prawa Handlowego. Tom 2A, wyd. C.H. Beck, s. 10
  5. M.P. z 2005 r. nr 9, poz. 158
  6. M.P. z 1998 r. nr 36, poz. 495

Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":

Paweł Czubik | Artur Mezglewski | Michał du Vall

Oceń: Janusz Szwaja

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:21