Strefa Jasło

Finanse Dom Zdrowie – Informacje

Budowlane

Jak naprawić pękniętą rurę wodną

Rury wodne mogą pęknąć z różnych powodów. Jednak najczęściej pękają, gdy woda w nich zamarza i rozszerza się, wywierając w ten sposób nadmierny nacisk, co prowadzi do pęknięcia.

W przypadku pęknięcia rury Twoim priorytetem powinno być przywrócenie jej jak najszybszego działania, bez względu na to, co to zajmie. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do tymczasowego mocowania pękniętych rur. Obejmują taśmę z włókna szklanego, kit epoksydowy i zaciski z rękawami.

Tymczasowe poprawki mogą służyć temu celowi na weekend, ale wolisz zrobić to na stałe. Niezależnie od metody naprawy, którą podejmiesz, unikaj kupowania zestawów naprawczych przed określeniem średnicy i materiału rury.

Jedną z poprawek, które możesz wypróbować, jest użycie szpachli epoksydowej. Szpachlówka epoksydowa uszczelni przeciekającą rurę, ale będzie działać tylko jako krótkotrwała naprawa. Taśma z włókna szklanego w połączeniu z żywicą poliuretanową zapewnia trwalszą łatę i jest często używana razem z kitem. Rękaw i zacisk to kolejne rozwiązanie, które jest korzystne, ponieważ jest szybkie i niedrogie.

Naprawienie wycieku za pomocą złącza ślizgowego można uznać za stosunkowo trwałe rozwiązanie, ale wymaga to nieskazitelnych i prostych rur wykonanych z określonego materiału i o precyzyjnej średnicy. Niezależnie od tego, który produkt wolisz, musisz postępować zgodnie ze wskazówkami producenta, w przeciwnym razie produkt nie zadziała.

OSTRZEŻENIE! Wymień wszystkie odcinki rury, które są już załatane. Kiedy rury poruszają się naturalnie, łata może ponownie zacząć przeciekać. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://hydraulik.krakow.pl/

W przypadku pęknięcia rury nie panikuj. Najpierw zamknij główny dopływ wody do tej rury. Jeśli w pobliżu przeciekającej rury nie ma zaworu odcinającego, zamknij dopływ wody do domu za pomocą głównego zaworu odcinającego. Rozpocznij osuszanie uszkodzonej rury, spuszczając z niej wszelką wodę. Możesz to zrobić, otwierając wszystkie krany podłączone do tej rury.

Materiał rury
Niektóre produkty naprawcze działają najlepiej tylko na określonych materiałach rur. Upewnij się, że znasz materiał na rury przed zakupem produktu do naprawy.

Średnica zewnętrzna
Jeśli chcesz użyć łączników ślizgowych i zacisków, powinieneś znać zewnętrzną średnicę swojej rury. Możesz zmierzyć zewnętrzną średnicę rury, dokręcając klucz do rur wokół rury i mierząc odległość od jednej szczęki do drugiej.

NARZĘDZIA I MATERIAŁY, KTÓRE BĘDZIE POTRZEBNE

Pilnik metaliczny
Klucz nastawny
Szczypce do kanałów
Frez do strojenia
Śrubokręt
Rękawiczki jednorazowe
Rękaw i zacisk
Taśma miernicza
Taśma z włókna szklanego zawierająca żywicę poliuretanową
Szpachlówka epoksydowa do instalacji wodno-kanalizacyjnych
Sprzęgło naprawcze typu full slip
Wymagane umiejętności:

Wykonywanie połączeń kompresyjnych
Używanie obcinaków do rur
Poziom trudności:

Poziom trudności tego zadania można łatwo moderować. Naprawa zajmie Ci tylko kilka minut.

Mocowanie pękniętej rury za pomocą zacisku i tulei
Krok 1:

Możesz użyć zestawu naprawczego obejm i tulei, aby tymczasowo naprawić przeciekającą rurę miedzianą. Ten zestaw jest łatwo dostępny w większości lokalnych sklepów ze sprzętem.

Przed wykonaniem naprawy upewnij się, że główny dopływ wody do uszkodzonej rury jest wyłączony. Następnie wygładź nierówne obszary wokół uszkodzonej sekcji metalowym pilnikiem. W razie problemu zawsze pomoże hydraulik w Krakowie.

Krok 2:

Wyśrodkuj gumowy rękaw nad pęknięciem. Upewnić się, że szew zacisku jest skierowany w kierunku przeciwnym do pęknięcia, gdy tuleja otoczy rurę.

Krok 3 :

Weź metalowe zaciski i załóż je na gumowy rękaw.

Krok 4:

Za pomocą śrubokręta dokręć zacisk za pomocą śrub. Następnie otwórz dopływ wody do rury. Uważaj na wszelkie wycieki. Jeśli nadal przecieka, ponownie rozpocznij proces i nieznacznie zmień położenie tulei.

Nawet jeśli wyciek ustanie, należy jak najszybciej wymienić pęknięty odcinek rury.

Stosowanie łącznika ślizgowego do mocowania pękniętej rury miedzianej
Krok 1:

Jeśli chcesz uzyskać lepszą i trwalszą naprawę, ale nie stałą, użyj złącza poślizgowego. Najlepszą opcją powinno być sprzęgło z możliwością kompresji, ale można użyć złącza ślizgowego z rur miedzianych.

Wewnętrzna średnica rurki powinna być równa zewnętrznej średnicy rury. Jednak takie połączenie wymaga lutowania. Aby użyć złączki, zacznij od wyłączenia dopływu wody do przeciekającej rury.

Zaznacz odcinek rury, której dotyczy problem, który wymaga wymiany. Uwzględnij część poza obszarem wybuchu. Obszar, który wycinasz, powinien znajdować się w miedzianej sekcji złącza naprawczego.

Krok 2:

Lekko dokręć nóż na zaznaczonej linii cięcia. Wytnij linię w kształcie pierścienia. Powinna to być linia prosta, a nie spirala. Podczas obracania noża dokręcaj go nieco bardziej przy każdym obrocie. Zatrzymaj się, gdy rura miedziana pęknie. Zrób to samo dla drugiej zaznaczonej sekcji.

Krok 3:

Oczyść i wygładź nierówne krawędzie rur za pomocą trójkątnego ostrza obcinaka.

Krok 4:

Weź pierścienie zaciskowe i nakrętki, które są dostarczane ze złączką i wsuń je na odcinki rur, które już zostały wycięte. Następnie nasuń złączkę na jeden koniec rury.

Wsuń złączkę ślizgową dalej na rurę. Następnie wsuń go na drugi koniec. Krótko mówiąc, upewnij się, że sekcja naprawcza jest wyśrodkowana w złączu. Użyj szczypiec, aby dokręcić każdą nakrętkę zaciskową podczas stabilizacji złącza za pomocą regulowanego klucza do rur.

Bloger, człowiek o otwartym umyśle. Miłośnik sportów ekstremalnych, smacznej kawy i festiwali muzycznych.