Strefa Jasło

Finanse Dom Zdrowie – Informacje

Budowlane

Kolektory słoneczne


Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektor słoneczny jest idealnym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej. Każdy dom, który ogrzewa ciepłą wodę piecem centralnym dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych może zaoszczędzić na rachunkach za węgiel lub paliwo oraz swój czas.

Kolektory słoneczne są alternatywą dla każdego rodzaju podgrzewania wody w domu gdzie trzeba co roku inwestować w paliwa do pieców. Kolektory słoneczne nie wymagają opieki właściciela. Same wytwarzają ciepłą wodę od rana do wieczora przy lekkim zachmurzeniu lub bezchmurnym niebie.

Kolektory słoneczne w zimie są wspomaganiem dla pieców w domu a w lecie stają się jedynym ogrzewaniem wody użytkowej. Kolektory oszczędzają nasz czas i pieniądze szczególnie w czasie letnim gdy nie potrzebujemy palić w piecu. W lecie kolektor wytwarza ciepło od wczesnego poranka aż do zmierzchu, dzięki czemu mamy ciepłą wodę w kranie przez cały dzień.

Kolektory słoneczne działają wtedy gdy padają na niego promienie słoneczne. Lepszej jakości kolektory czyli próżniowe cechują się tym że nagrzewają wodę nawet przy zachmurzonym niebie. Dzięki zastosowaniu próżni wokół rurki miedzianej i zastosowanie luster odbijających promienie słoneczne od spodu kolektora wytwarzają o 30% więcej energii niż tradycyjne kolektory płaskie.

Rurki w kolektorze są nagrzewane dzięki promieniom słonecznym przenoszą ciepło do cieczy solarnej w rurach podłączonych do kolektora, które z kolei ogrzewają zbiornik wodny w domu. Instalacja kolektora słonecznego jest bardzo łatwa co sprawia że każdy może zamontować taką instalację w domu aby korzystać z energii słonecznej na rzecz ciepłej wody.

Powodów na instalowanie w domu kolektorów jest wiele oraz wiele oszczędności. Statystycznie instalacja zestawu słonecznego zwraca się po około 4 latach a żywotność kolektora wynosi około 20 lat. Kolektory nie posiadają żadnych części mechanicznych ani części, które mogą się zużywać dlatego cechują się długo żywotnością oraz brakiem serwisowania. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych.

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.

Bloger, człowiek o otwartym umyśle. Miłośnik sportów ekstremalnych, smacznej kawy i festiwali muzycznych.