Strefa Jasło

Finanse Dom Zdrowie – Informacje

Finanse

Karta kredytowa – ile będziesz musiał zapłacić.


Karty kredytowe są dzisiaj instrumentem finansowym coraz chętniej wykorzystywanym przez mieszkańców naszego kraju. Niemal każda osoba posiadająca konto bankowe spotkała się z ofertą otrzymania tego rodzaju karty. Wszechobecność tego produktu sprawia że powoli staje się on standardem i gości w coraz większej ilości polskich portfeli.

Prosto oraz bez problemu
Kredytowa karta jest produktem umożliwiającym zaciągnięcie łatwego i teoretycznie bezpłatnego kredytu na okres nawet kilkudziesięciu dni. W chwili obecnej banki nie wymagają nawet posiadania rachunku od osoby starającej się o posiadanie tego produktu. Większość firm nie sprawdza również zdolności kredytowej i wymaga jedynie oświadczenie o zarobkach. Dzięki takim ułatwieniom bez trudu można stać się właścicielem nawet kliku kart kredytowych.

Kredyt za darmo?
Używanie karty kredytowej nie jest jednakże zupełnie darmowe. Zaciągane w ten sposób zobowiązanie obłożone jest szeregiem opłat. Pierwszym z nich może być samo wydanie karty kredytowej natomiast kolejnym obowiązkowe ubezpieczenie. Najpoważniejszym jednak kosztem mogą okazać się odsetki. Teoretycznie bowiem, kupując jakąkolwiek rzecz przy użyciu karty mamy kilkadziesiąt dni aby oddać pożyczone środki bez opłat. Jeżeli jednak spóźnimy się ze spłatą bank oprocentuje nasz kredyt drożej niż jakikolwiek inny. Nawet kiedy zapłacisz minimalną wymaganą kwotę pozostała część kredytu podlega wysokiemu oprocentowaniu. Niekiedy ta minimalna kwota wystarcza tylko na obsługę zadłużenia i wówczas przestajesz spłacać to co pożyczyłeś a tak naprawdę regulujesz wyłącznie odsetki.

Uważaj na pętlę – Kredytowe karty a spirala długu
Brak trudności uzyskania jednej a nawet kilku kart kredytowych wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Pojawia się ono gdy zaczynamy spłacać jedną kartę drugą. Wielkość zaciągniętego w ten sposób zobowiązania może rosnąć w niekontrolowany sposób. W ten sposób będziesz się wciąż zadłużał zupełnie nie korzystając z karty kredytowej.

Bloger, człowiek o otwartym umyśle. Miłośnik sportów ekstremalnych, smacznej kawy i festiwali muzycznych.