Strefa Jasło

Finanse Dom Zdrowie – Informacje

Miasto

Jak wymienić łańcuch w rowerze?

Łańcuch w rowerze nie jest wieczny i trzeba o tym pamiętać. Dawniej ludzie nie przykładali takiej uwagi do wymiany łańcucha, bo komfort jazdy nie miał wtedy znaczenia. Dzisiaj wszystko ma działać lekko i cicho, dlatego problemy z łańcuchem będziemy usuwać na bieżąco.  Jeśli łańcuch zbyt mocno się rozciągnie to niestety, ale jazda rowerem będzie bardzo trudna i jakiekolwiek wyjazdy rowerowe nie będą sprawiały nam przyjemności. To jednak nie koniec problemów, bo wtedy można mieć również problemy ze zdzierającymi się zębatkami i koszty ich wymiany będą wysokie. 

Do łańcucha jest specjalna miarka, którą można zmierzyć czy jest jeszcze dobry czy już pora go wymienić. Zasadniczo po kilku tysiącach przejechanych kilometrów łańcuch na pewno nadaje się do wymiany i im szybciej uda nam się to zrobić tym lepiej. Do wymiany łańcucha potrzebny jest skuwacz, który działa jak małe imadło. Trzeba to włożyć w odpowiednie miejsce w łańcuchu i skręca się imadełko. Wtedy pin, który łączy ogniwa w łańcuchu się wysunie.

Planując do wyjazd rowerowy, warto przygotować się na ewentualne usterki roweru.

Co dalej?

Mamy już rozpięty łańcuch i można go swobodnie bez zdejmowania koła i rozkręcania innych elementów wyjąć. Można skrócić stary łańcuch, ale trzeba się zastanowić nad tym czy warto to robić, bo włożymy w to sporo pracy, a na końcu może być tak, że i tak musimy kupić nowy łańcuch.  Łańcuch można kupić dokładnie na wymiar, jaki nas interesuje. Trzeba przeliczyć ogniwa, jakie mamy w starym łańcuchu i na tej podstawie kupić to, co jest nam potrzebne. Z nowym łańcuchem otrzymamy wspominany pin, którym całość zepniemy już po zamontowaniu. Może to być też jednorazowa spinka.  Potrzebny tutaj jest skuwacz, który wepchnie bolec w odpowiednie miejsce i wtedy łańcuch znów będzie działał jak wcześniej.  Pierwszy raz zawsze jest najtęskniejszy, bo robimy się, że coś uszkodzimy, ale później już jest łatwiej. W kilkanaście minut przygotowany łańcuch można zdjąć i założyć nowy. Musimy tylko wcześniej zakupić wspomniany skuwacz, a wtedy ułatwimy sobie to zadanie i nie będziemy nic innego kombinować, bo to nie ma sensu.

Serwis rowerowy w Jaśle

Jeśli nie potrafisz samemu wymienić łańcuch w rowerze to zawsze możesz pojechać do serwisu rowerowego. Oto jeden z serwisów w Jaśle.

Ciekawy świata, pasjonat tenisa ziemnego i mocnej kawy.