Strefa Jasło

Finanse Dom Zdrowie – Informacje

Czas wolny

Słuchawki na rowerze – czy bezpieczne?

Słuchawki na rowerze brzmi świetnie, ale czy jazda na rowerze ze słuchawkami jest niebezpieczna i rozpraszająca? Sprawdzamy to – słuchawki na rowerze i obalamy pewne mity. Sprawdźcie jak bezpiecznie jeździć rowerem po Polsce.

Na ruchliwej arterii samochody i ciężarówki pędzą. Od czasu do czasu autobus i tramwaj potęgują hałas, a motocykle piszczą przez szczeliny. Rowerzyści jadą wzdłuż ścieżki rowerowej. Fale hałasu odpływają i odpływają. To jest miejski krajobraz dźwiękowy.

Ile możesz usłyszeć?

Od razu było oczywiste, że rodzaj użytych słuchawek ma duży wpływ na to, co słychać. Wkładki douszne, które znajdują się na zewnątrz przewodu słuchowego, przepuszczają więcej hałasu z zewnątrz niż wkładki douszne, które są podłączane do przewodu słuchowego.

Z wkładką douszną w uchu syntetycznym, ale bez odtwarzania muzyki, zmierzyliśmy poziom hałasu otoczenia na poziomie 79 dB. W przypadku słuchawek dousznych hałas uliczny wyniósł 71 dB.

Szybko też ustaliliśmy, że samochody są wyjątkowo dźwiękoszczelne. Zmierzyliśmy, że średni szczyt hałasu otoczenia w samochodzie (przy pracującym silniku) wyniósł 54 dB, czyli o 26 dB ciszej niż na zewnątrz samochodu. Zadzwoniliśmy dzwonkiem rowerowym tuż przed otwartym oknem samochodu i zmierzyliśmy go z samochodu na 105 dB. Przy zamkniętym oknie ten sam dzwonek zarejestrował zaledwie 57 dB.

Kierując się własnym gustem, ustaliliśmy, że rozsądna głośność do słuchania muzyki przez słuchawki podczas jazdy w naszym miejscu to trzy kliknięcia w stosunku do maksymalnej głośności naszego iPoda, która okazała się wynosić 87 dB; większa niż średnia wartość szczytowa hałasu otoczenia.

Następnie ustawiliśmy się z testerami oddalonymi o 10 metrów. Jeden zawołał „ Przechodzę ”, po czym zadzwonił dzwonkiem rowerowym i żadne z nich nie zarejestrowało się na mierniku decybeli powyżej hałasu otoczenia. Mimo to, gdy tester włożył słuchawki douszne i odtwarzał muzykę przy 87 dB, wyraźnie słyszał wołanie innego testera i dzwonek dzwonka rowerowego. Dużo o tym można poczytać na forum cycling in poland.

Wezwanie i dzwonek można było również usłyszeć w słuchawkach dousznych, ale tylko słabo.

Zaskakujące było jednak to, co można było usłyszeć z samochodu przy włączonym stereo na poziomie, który postrzegano jako umiarkowany; (69dB). Nasz kierowca nie był w stanie usłyszeć naszego testera, stojącego 10 metrów dalej.

Słuchawki na rowerze – czy jazda ze słuchawkami jest bezpieczna?

Stosunkowo prosty test wykazał, że jazda ze słuchawkami na rozsądnym poziomie nie redukuje poziomu hałasu drogowego, który można usłyszeć, do mniej niż kierowcy.

Należy pamiętać, że chociaż podczas jazdy ze słuchawkami nadal słychać rozsądny hałas drogowy, nigdy nie należy bawić się urządzeniem podczas jazdy (jest to również nielegalne w wielu stanach).

Musisz być świadomy tego, co dzieje się wokół Ciebie, co oznacza patrzenie na drogę lub ścieżkę rowerową, a nie na ekran.

Słuchawki na rowerze – podsumowanie:

1. Kierowca roweru ze słuchawkami dousznymi odtwarzający muzykę przy rozsądnym poziomie głośności słyszy mniej więcej taki sam hałas z zewnątrz, jak kierowca samochodu bez odtwarzania muzyki, ale więcej niż kierowca samochodu odtwarzający muzykę.

2. Kierowca roweru ze słuchawkami nausznymi odtwarzający muzykę przy rozsądnej głośności słyszy znacznie więcej hałasu z zewnątrz niż kierowca samochodu, nawet jeśli nie gra muzyki.

3. Słuchawki douszne ustawione na rozsądną głośność nadal pozwalają kierowcom wyraźnie słyszeć dźwięki ostrzegawcze innych kierowców.

Bloger, człowiek o otwartym umyśle. Miłośnik sportów ekstremalnych, smacznej kawy i festiwali muzycznych.