Strefa Jasło

Finanse Dom Zdrowie – Informacje

Dom i rodzina

Trudno jest pozbyć się zapachów papierosów, ale leczenie ozonem może to zrobić

Mieszkam w mieszkaniu na drugim piętrze. Kobieta, która mieszkała pode mną przez około 10 lat, była nałogowym palaczem. Ciągle czułem w swoim oddziale zapach papierosów i chociaż wyprowadziła się prawie 20 lat temu, wciąż go czuję. Gorzej jest w moich szafach i nadal przenika do ubrań przechowywanych w szufladach. Jeśli jest wiosna lub jesień, kiedy wentylator pompy ciepła nie działa często, wchodząc do środka czuję utrzymujący się zapach papierosów. Jak mogę to wyeliminować?

Odp .: Smród papierosa utrzymuje się długo po ustąpieniu dymu, ponieważ przenika do tkanin, farby na bazie wody i innych materiałów, ale nie jest tam zamknięty. Przez wiele lat śmierdzące składniki stopniowo przenikają z powrotem do powietrza lub do innych przedmiotów.

Przez lata najlepszą radą było wyczyszczenie lub wyrzucenie wszystkiego, co nasiąkłe, a następnie uszczelnienie ścian, sufitu i podłóg. Aby pozbyć się pozostającego zapachu, ludzie mogli ustawić pojemniki z węglem drzewnym lub innym materiałem pochłaniającym zapach. Potem pojawiło się ozonowanie, a dziś jest to rozwiązanie oferowane przez wiele firm, które specjalizują się w sprzątaniu po pożarach. Jedną z metod czyszczenie jest klimatyzacja ozonowanie.

. Najpierw musisz posprzątać. Oznacza to usunięcie dywanu i podkładek dywanowych oraz wyszorowanie wszystkiego, nawet okien. A po ozonowaniu trzeba uszczelnić ściany i sufity. Calamus zaleca do tego celu farbę olejną, ponieważ jest to rozwiązanie jednoetapowe, ale zamiast tego można zagruntować podkładem na bazie oleju lub szelaku, a następnie ponownie pomalować dowolną farbą. Jednak użycie tylko farby na bazie wody nie zadziała.

Ozonowanie usuwa śmierdzące kawałki, których nie można usunąć. Z trzema atomami tlenu w każdej cząsteczce, a nie z dwoma atomami tlenu w powietrzu, którym oddychamy, ozon jest niestabilny, więc jego dodatkowy atom tlenu może się odłączyć i złapać wiele innych rodzajów cząsteczek. Jeśli cząsteczki są śmierdzące, mogą zmienić się, aby nie śmierdzieć. Ale jeśli cząsteczki znajdują się w płucach osoby lub zwierzęcia, skutkiem może być uszkodzenie płuc, ból w klatce piersiowej, kaszel i duszność.

Niestety, aby skutecznie wyeliminować nieprzyjemny zapach, stężenie ozonu musi być wyższe niż to, które jest uważane za bezpieczne do oddychania, powiedział . Agencja Ochrony Środowiska, która odradza kupowanie domowych urządzeń filtrujących powietrze wytwarzających ozon, przeanalizowała liczne badania naukowe i stwierdziła, że ​​stężenia ozonu, które nie przekraczają norm zdrowia publicznego, mają niewielkie prawdopodobieństwo usunięcia zapachów. Jednak  ostrzegła, że ​​stężenia wystarczająco wysokie, aby zadziałały, mogą powodować uszkodzenia roślin, gumy, powłok przewodów elektrycznych, tkanin oraz barwników i pigmentów w niektórych dziełach sztuki, a także powodować problemy zdrowotne. Sprawdźcie usługi ozonowania w Warszawie.

 

Zgadza się z ostrzeżeniami. „To poważna sprawa” – powiedział. „Ludzie nie mogą być w pobliżu. To byłoby jak wybielacz do oddychania ”. Ostrzega swoich klientów, aby przed zabiegiem usunęli szczególnie wrażliwe przedmioty. Aby zapobiec uszkodzeniu plastikowej powłoki przewodów elektrycznych, wyszkoleni technicy uruchamiają generator ozonu tylko na dwie do czterech godzin w ustawieniu bezpiecznym dla okablowania. Następnie opuszczają dom zamknięty na dwa pełne dni, pozwalając cząsteczkom ozonu wykonać swoją pracę. Technicy wietrzą pomieszczenie, zanim ludzie i zwierzęta wejdą z powrotem.

Koszt ozonowania zaczyna się od 600 dolarów, co generalnie pokrywa około 1000 stóp kwadratowych, powiedział. Na koszt może mieć również wpływ wiele innych czynników.

Czy ktoś mógłby po prostu pominąć leczenie ozonem? – To właśnie usuwa ten zapach. Inne rzeczy tylko pomagają. Jeśli nie robisz ozonu, nadal czujesz zapach pod farbą ”. Ale dzięki ozonowi i odpowiednim działaniom przygotowawczym i następczym problem z zapachem można wyleczyć „w 99% przypadków” – powiedział. Wyjątki, które widział, dotyczyły piwnic z pleśnią i innymi problemami.

Jeśli uważasz, że nie potrzebujesz pełnego procesu usuwania zapachów, możesz spróbować kilku innych rzeczy. Rozważ zakup przenośnego oczyszczacza powietrza, który nie generuje ozonu, lub zmodernizuj filtr w systemie ogrzewania i klimatyzacji, aby działał jak oczyszczacz powietrza. Poziom filtrowania cząstek stałych nie ma znaczenia dla Twojego problemu, ale szukaj sprzętu zawierającego gruby filtr z węgla aktywnego lub innego materiału pochłaniającego. „Przewodnik po oczyszczaczach powietrza w domu, wydanie drugie” EPA , zaktualizowany latem, zawiera porady dotyczące zakupów. (Możesz znaleźć ten dokument online, wyszukując tytuł).

Możesz także spróbować miejscowo potraktować miejsca, w których zapachy są najbardziej wyczuwalne. Na przykład pomaluj wnętrza szaf i wnętrza szuflad biurka podkładem na bazie szelaku lub przezroczystym szelakiem. (Mądrze jest unikać powłok olejowych w ciasnych przestrzeniach, ponieważ mogą one powodować nieprzyjemne zapachy w miarę starzenia). Wyczyść wszystko przed ponownym umieszczeniem w tych traktowanych miejscach.

Bloger, człowiek o otwartym umyśle. Miłośnik sportów ekstremalnych, smacznej kawy i festiwali muzycznych.