Strefa Jasło

Finanse Dom Zdrowie – Informacje

Miasto

Perła Podkarpacia

Jasło jest jednym z tych miasta, które w czasie II wojny światowej bardzo ucierpiało. Zostało ono praktycznie całkowicie zniszczone. W czasach PRL postawiono tutaj naprzemysł i tak było ono postrzegane. Obecnie jednak powoli odzyskuje swój dawny blask. Historia miasta sięga XIV wieku. Miasto dobrze wykorzystuje fundusze i dzięki temu szybko się rozwija tworząc miejsca odpoczynku dla turystów jak i dla mieszkańców.

Co zobaczyć w Jaśle?
Niedawno miasto zyskało miejsca do rodzinnych spotkań. Przystanek Kwiatowa to miejsce gdzie można odpocząć, popływać rowerem wodnym czy pontonem po starym wyrobisku. Wiele osób pamięta jeszcze kamieniołomy, które zawsze przyciągały młodzież. Na terenie kompleksu znajdziemy boiska do siatkówki czy też koszykówki oraz miejsca do grillowania. Ogólnie to bardzo przyjemne miejsce na spędzanie wolnego czasu.

Park
Koniecznie powinniśmy odwiedzić Park Miejski, którego powstanie datuje się na lata 1896-1897. Miejsca tętniące życiem, miejsce spotkań. W centralnym punkcie znajdziemy pomnik Tadeusza Kościuszki. Znajdziemy również zabytkową drewnianą altanę z figurą greckiego władcy wiatrów. Altana została wybudowana na przyjazd cesarza Franciszka Józefa I. Oprócz tego na wjeździe do miasta postawione z okazji przyjazdu cesarza wielką trzy kondygnacyjną bramę.

Kolejnym historycznym miejscem jest Zespół Pałacowo-Parkowy Sroczyńskich. Miejsce to związane jest z niewątpliwe ważnym wydarzeniem jakim było założenie pierwszej destylarni ropy naftowej na świecie przez dwóch naszych wybitnych uczonych jakimi byli  Ignacy Łukasiewicz oraz  Tytus Tomasz Trzecieski. Jak pamiętamy Łukasiewicz to rówież wynalazca pierwszej lampy naftowej.

Podkarpackie wina
Przebywając w Jaśle warto zaplanować wyjazd do podmiejskich winnic. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale na podkarpaciu działa ponad 120 rodzinnych winnic. Jasło jest liderem jeżeli chodzi o winorośle i każdego roku odbywają się tutaj Międzynarodowe Dni Wina. Oprócz możliwości spaceru po winnicach możemy podziwiać bajeczne widoki na Jasło.

Wcześniej wspominaliśmy o miejscu związanym z wynalazcą lampy naftowej. Kolejnym ciekawym miejscem jest  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, jest one położone około 35 kilometrów za Jasłem. Niewątpliwe dla osób lubiących historię to będzie ciekawe miejsce.

Jak widać Jasło jest miastem, które może całkiem sporo zaoferować dla turystów i mieszkańców. Każdy znajdzie coś dla siebie. Udanego wypoczynku.

Bloger, człowiek o otwartym umyśle. Miłośnik sportów ekstremalnych, smacznej kawy i festiwali muzycznych.