Strefa Jasło

Finanse Dom Zdrowie – Informacje

Zdrowie

POWRÓT DO DOMU PO UDARZE

Opiekunowie, po powrocie ze szpitala do domu z ukochaną osobą, która przeszła udar, możesz mieć wiele pytań. Pielęgniarki rehabilitacji i opieki domowej, pracownicy socjalni, terapeuci i lekarze to ogromne źródła informacji. Osoby po udarze i członkowie ich rodzin mają wiele możliwości, aby dowiedzieć się więcej o udarze.Terapia

Jak szybko moja ukochana osoba wyzdrowieje?

Powrót do zdrowia po udarze to proces trwający całe życie. Wielu ocalałych zaczyna od rehabilitacji. Tutaj terapeuci pracują z ukochaną osobą, aby nabrać siły, wykonywać codzienne czynności i przywrócić mowę na najwyższy możliwy poziom.

 • 10 procent osób, które przeżyły udar, dochodzi do siebie prawie całkowicie
 • 25 procent dochodzi do siebie z niewielkimi upośledzeniami
 • 40 procent doświadcza umiarkowanych lub ciężkich upośledzeń wymagających specjalnej opieki
 • 10 procent wymaga opieki w domu opieki lub innej placówce opieki długoterminowej
 • 15 procent umiera wkrótce po udarze.

Dlaczego moja ukochana osoba miałaby iść na terapię?

To szansa dla osoby, która przeżyła udar, aby zyskać siłę i niezależność. Nie każda osoba po udarze ma takie same potrzeby. Rehabilitacja jest specjalnie zaprojektowana, aby zaspokoić potrzeby ukochanej osoby.

Lekarze mogą wysyłać do domu terapeutów zajęciowych i fizjoterapeutów. Terapia wymaga czasu i środków. Sprawdź w firmie ubezpieczeniowej, jakie programy są objęte ubezpieczeniem. Pomoże Ci to wybrać to, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Jakie rodzaje terapii są dostępne?

Fizjoterapia : Ta terapia pomaga pacjentom ponownie nauczyć się, jak odzyskać funkcje. Jest często określany jako PT. Z łatwością pomaga w takich umiejętnościach, jak chodzenie i poruszanie rękami i nogami. Pomaga to również osobie po udarze poczuć się bardziej niezależną.

Terapia zajęciowa: Terapia ta jest również określana jako OT. Terapeuta zajęciowy pomaga ponownie nauczyć osobę po udarze samodzielnego ubierania się, karmienia i korzystania z łazienki.

Logopedia: W razie potrzeby osoba po udarze zostanie poddana terapii logopedycznej. Logopeda pomoże osobie po udarze ponownie nauczyć się mówić i komunikować się.

Terapia wzroku: Często osoby po udarze mają problemy ze wzrokiem po udarze. Aby ocalały odzyskał wzrok, ich mózg i oczy muszą ze sobą współpracować. Osoba, która przeżyła udar, powinna mieć pełne badanie wzroku po udarze. Ten egzamin ujawni wszelkie problemy ze wzrokiem związane z udarem. Okuliści lub optycy mogą zdiagnozować wszelkie problemy i zaproponować leczenie, które pomoże w rozwiązaniu problemu ze wzrokiem. Rehabilitacje poprowadzi fizjoarena rehabilitacja domowa.

Co muszę zrobić, aby przygotować mój dom?

Ponieważ funkcja i mobilność mogą być trudne dla osoby wracającej do zdrowia po udarze, mogą być potrzebne pewne modyfikacje w domu. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobie, która przeżyła udar, terapeuci fizyczni i zajęciowi mogą być w stanie ocenić Twój dom, zanim ukochana osoba wróci do domu, aby ustawić optymalne działanie w Twoim domu. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, aby sprawdzić, czy ta usługa jest dla Ciebie dostępna.

Sporządź listę rzeczy w domu, które dobrze Ci odpowiadają, oraz rzeczy, które są dla Ciebie problemem. Może to pomóc w znalezieniu sposobów rozwiązania problemu. Oto pewne sugestie:

 • Wszystkie dywaniki należy podnosić z podłogi, aby zmniejszyć ryzyko potknięcia.
 • Podczas kąpieli można korzystać z fotela prysznicowego.
 • Krzesła prysznicowe można wypożyczyć lub kupić ze sprzętu medycznego lub w lokalnej aptece.
 • W celu ułatwienia użytkowania łazienka i część sypialna mogą wymagać jednego poziomu lub piętra.
 • Łóżka można umieścić w innych pokojach do spania na piętrze.
 • Przenieś meble, aby w niektórych miejscach dostać chodzik lub wózek inwalidzki.
 • Dostosuj oświetlenie w domu, aby zapewnić dobrą widoczność.
 • Trzymaj telefon w zasięgu ręki.
 • Noś nieprzywierające buty w domu, aby zapobiec poślizgnięciu i upadkom.
 • Zamontuj poręcze w łazience i klatkach schodowych.
 • Przenieś lub przeorganizuj ubrania i przedmioty osobiste, aby były w zasięgu.

Co może spotkać Twoja ukochana osoba…

Rehabilitation of a smiling elder woman by physiotherapist at the sanatorium

Problemy z mówieniem – u osób, które przeżyły udar, można zauważyć trudności w porozumiewaniu się. Uszkodzenia mózgu spowodowane udarem mogą wpływać na zdolność mówienia i znajdowania słów. Terapia zajęciowa może pomóc przywrócić zdolność mówienia i komunikowania się na najwyższym możliwym poziomie. Dobrze jak dyskopatia leczenie przynosi ulgę.

Dieta i zmiana masy ciała – pacjenci po udarze mogą przybrać na wadze z powodu niemożności poruszania się, tak jak to robili. Dieta uboga w sól, tłuszcz i cholesterol może pomóc w utrzymaniu aktualnej wagi i może pomóc w zapobieganiu kolejnemu udarowi. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub lekarzem o zmianie diety.

Pamięć– może to objawiać się utratą pamięci, dezorientacją, wahaniami nastroju lub trudnościami w podejmowaniu decyzji. Istnieją strategie radzenia sobie z tym spadkiem funkcji. Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym o tych zmianach.
Utrata pamięci – Utrata pamięci jest powszechna i może wpływać na ocalałych na wiele sposobów. Możesz używać zdjęć i opowiadać historie, aby pomóc ukochanej osobie przypomnieć sobie przeszłość.

Osoby, które przeżyły udar, mogą również mieć utratę pamięci krótkotrwałej, w wyniku której trudno im przypomnieć sobie rzeczy, które niedawno się wydarzyły.
Mogą również mieć długotrwałą utratę pamięci, w wyniku której mogą zapomnieć o rzeczach sprzed lat.
Możesz również odwiedzić te witryny internetowe, aby uzyskać więcej informacji na temat sposobów radzenia sobie z obniżonymi funkcjami poznawczymi:

Depresja – Depresja występuje bardzo często u osób, które przeżyły. Wynika to ze zmiany ich stylu życia i braku możliwości robienia rzeczy, które lubią. Jeśli zauważysz, że Twoja ukochana osoba odczuwa smutek, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać pomoc.
Mobilność – wiele osób, które przeżyły, doświadcza niemożności poruszania jedną ręką lub nogą. Mogą również mieć problemy z równowagą z powodu zmniejszonej funkcji ręki lub nogi.

Osoba, która przeżyła udar, może potrzebować pomocy z chodzikiem, laską lub wózkiem inwalidzkim, jeśli jej potrzebuje.
Mogą również potrzebować pomocy przy trzymaniu kogoś u boku, aby chodził, dopóki nie osiągną stabilizacji i nie przyzwyczają się do chodzenia po udarze.

Bloger, człowiek o otwartym umyśle. Miłośnik sportów ekstremalnych, smacznej kawy i festiwali muzycznych.