Jerzy Andrzej Wawszczak, urodzony 6 sierpnia 1943 roku w Jaśle, jest osobą, która zdobyła uznanie jako polski inżynier oraz wykładowca akademicki. Jego osiągnięcia obejmują również pełnienie roli wojewody płockiego w latach 1990–1994.
W trakcie swojej kariery, Wawszczak zyskał szereg doświadczeń oraz wiedzy, którymi dzielił się ze studentami oraz współpracownikami, wpływając tym samym na rozwój dziedzin technicznych w Polsce.
Życiorys
W 1961 roku Jerzy Wawszczak zakończył edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Następnie, w 1968 roku, uzyskał dyplom z inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Po wielu latach, w 1981 roku, obronił pracę doktorską w dziedzinie nauk technicznych.
Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w Zakładach Doświadczalnych Półprzewodników „TEWA”, a później kontynuował ją w Petrochemii. Dodatkowo, Jerzy Wawszczak pełnił rolę wykładowcy w filii Politechniki Warszawskiej znajdującej się w Płocku. W okresie 1980–1981 był aktywnie zaangażowany w działania związane z płocką NSZZ „Solidarność”. W ostatnich latach dekady 80. objął funkcję prezesa płockiego Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK).
W 1990 roku został nominowany na pierwszego wojewodę płockiego reprezentującego Solidarność. Jego kadencja została jednak przerwana w 1994 roku, kiedy to władze w Polsce przejęła koalicja SLD-PSL. W kolejnych latach 90. prowadził wykłady w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, gdzie również pełnił obowiązki prorektora. Poza tym, był adiunktem w Instytucie Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii w Szkole Nauk Społecznych i Technicznych w Płocku.
W 1998 roku Jerzy Wawszczak został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, co stanowiło uznanie jego osiągnięć i wkładu w rozwój regionu oraz społeczności akademickiej.
Przypisy
- M.P. z 1999 r. nr 11, poz. 151
- Absolwenci 1960/61. zslchrobry.lezajsk.pl. [dostęp 22.07.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Jacek Gyurkovich | Tadeusz Gabryszewski | Stanisław Macudziński | Adam Loret | Jan Dziedzic (drogowiec)Oceń: Jerzy Wawszczak