Maria Gawlik


Maria Gawlik, urodzona 5 stycznia 1957 roku w mieście Jasło, jest postacią znaczącą w polskiej polityce. Jako polityk i posłanka na Sejm PRL VIII kadencji, odegrała ważną rolę w legislacji i kształtowaniu polityki. Pochodzi z rodziny Korczykowskich, co podkreśla jej silne związki z lokalnym dziedzictwem oraz tradycjami.

Jej działalność w Sejmie PRL wskazuje na zaangażowanie w sprawy publiczne oraz chęć wpływania na kierunek rozwoju kraju w tak kluczowym okresie historycznym.

Życiorys

Maria Gawlik zdobyła wykształcenie średnie zawodowe jako technik cukiernik i rozpoczęła pracę jako laborantka w Zakładach „Liwocz” z siedzibą w Jaśle. W 1975 roku wstąpiła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, gdzie pełniła różne funkcje, w tym sekretarza POP w Zakładach „Liwocz”. Działała także jako przewodnicząca koła Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.

W latach 1980–1985 była posłem na Sejm PRL VIII kadencji, reprezentując okręg Krosno w imieniu PZPR. W trakcie swojej kadencji pełniła obowiązki Sekretarza Sejmu. Była aktywna w kilku komisjach, w tym w Komisji Handlu Wewnętrznego, Drobnej Wytwórczości i Usług, a także w Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego oraz w Komisji Rynku Wewnętrznego, Drobnej Wytwórczości i Usług.

Za swoje osiągnięcia została odznaczona Brązową Odznaką im. Janka Krasickiego.


Oceń: Maria Gawlik

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:10