Paweł Zagumny


Paweł Lech Zagumny, urodzony 18 października 1977 roku w Jaśle, to postać, która odcisnęła swoje piętno na polskiej siatkówce. Mężczyzna, który przez osiemnaście lat, od 1996 do 2014 roku, był filarem naszej reprezentacji narodowej, zdobył nie tylko serca kibiców, ale również liczne trofea.

W sezonie 2023/2024 objął prestiżową stanowisko prezesa Czarnych Radom, co świadczy o jego znaczącej roli w polskim sporcie. Jego siatkarska przygoda rozpoczęła się w MKS MDK Warszawa, a następnie kontynuowana była w AZS Politechnika Warszawska, gdzie zdobywał kluczowe doświadczenie.

W 1995 roku, Paweł Zagumny zadebiutował w Czarnych Radom, skąd po dwóch sezonach przeniósł się do Morza Szczecin. W 2000 roku podjął odważną decyzję o grze we Włoszech, gdzie reprezentował klub Edilbasso Padwa przez trzy lata. Następnie, w latach 2003–2009, znów dbał o swoją renomę w AZS Olsztyn. Po dwuletniej przerwie, w 2010 roku, po raz kolejny wyruszył za granicę, przywdziewając barwy greckiego Panathinaikosu Ateny. Od 2010 roku związał się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, a od sezonu 2015/2016 wrócił do AZS Politechniki Warszawskiej.

Jest jedynym polskim siatkarzem, który brał udział w czterech turniejach olimpijskich: w 1996, 2004, 2008 i 2012 roku. Jego osiągnięcia na arenie międzynarodowej obejmują srebrny medal Mistrzostw Świata w 2006 roku, gdzie został uznany za najlepszego rozgrywającego turnieju. W 2009 roku zdobył złoty medal Mistrzostw Europy oraz tytuł najlepszego rozgrywającego. W 2011 roku przywiózł srebrny medal z Pucharu Świata, a rok później triumfował w Lidze Światowej. W 2014 roku zdobył mistrzostwo świata, co było największym sukcesem polskiego zespołu od 40 lat.

Po zakończeniu Mistrzostw Świata, Paweł ogłosił zakończenie swoich występów w reprezentacji Polski, po dwudziestu latach aktywności. Uroczyste zakończenie kariery miało miejsce 11 września 2016 roku w katowickim Spodku podczas Meczu Gwiazd, gdzie zmierzyły się Gwiazdy Polskiej Siatkówki z Gwiazdami Światowej Siatkówki, co stanowiło piękne ukoronowanie jego długiej i owocnej kariery.

Życie prywatne

Paweł Zagumny, urodzony 18 października 1977 roku, jest synem Lecha oraz Hanny z domu Dybcio. Posiada również siostrę, Agnieszkę. Jego rodzice, obaj wybitni siatkarze, całe swoje życie poświęcili również pracy szkoleniowej.

Jego ojciec, który grał na pozycji rozgrywającego, był związany z zespołem Legii Warszawa. To właśnie tam trzykrotnie zdobył mistrzostwo Polski (w latach 1967, 1969, 1970), a także raz wicemistrzostwo (1971) i 3. miejsce (1968). Matka Pawła, Hanna, również reprezentowała barwy warszawskiej Legii.

Życie rodzinne Pawła zagłębia się w jego związek z Oliwią Brochocką-Zagumny. Para pobrała się 19 lipca 2003 roku, a owocem ich miłości są dwoje dzieci: córka Wiktoria, która przyszła na świat 6 września 2004 roku, i syn Mikołaj, urodzony 4 maja 2010 roku. Wiktoria, już jako dziesięciolatka, zaczęła treningi siatkówki w klubie Metro Warszawa. Interesującym wydarzeniem było jej wystąpienie 11 września 2016 roku, kiedy to wzięła udział w pożegnaniu swojego ojca z reprezentacją Polski, zastępując go w polu serwisowym.

Warto wspomnieć, że żona Pawła również trenowała siatkówkę, a jej edukację w tym zakresie nadzorowała matka Pawła, która uczyła w liceum wychowania fizycznego.

Pawel jako młody zawodnik uczęszczał do sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Andersa w Warszawie. W okresie, gdy grał w Czarnych Radom, zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Tytusa Chałubińskiego. W tej szkole był członkiem klasy o profilu z rozszerzonym językiem angielskim.

Podczas swoich studiów w AZS-ie Olsztyn, Paweł studiował stosunki międzynarodowe na studiach licencjackich oraz historię na studiach magisterskich, które ukończył na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Kariera w piłce siatkowej

Kariera klubowa

MKS MDK Warszawa

Paweł Zagumny swoją podróż w świat piłki siatkowej rozpoczął w MKS MDK Warszawa, gdzie stawiał pierwsze kroki pod czujnym okiem trenera Andrzeja Marcinkowskiego. Następnie dołączył do grupy prowadzonej przez Krzysztofa Zimnickiego, a później (w 1994 roku) zaczął treningi pod okiem Wojciecha Góry. Grając w barwach warszawskiego klubu, zdobył swoje pierwsze trofea. W 1994 roku wywalczył mistrzostwo kraju w kategorii juniorów młodszych oraz został uznany najlepszym rozgrywającym tych rozgrywek. Już rok później jego drużyna zajęła 2. miejsce na juniorskim turnieju o mistrzostwo Polski, a w 1996 roku powtórzył sukces zdobywając tytuł mistrza Polski w tej samej kategorii wiekowej. Na tym turnieju został uhonorowany nagrodą za największą indywidualność rozgrywek. Po zakończeniu swojej kariery w kategorii juniora, MKS MDK przeniósł swoją działalność do warszawskiej Politechniki.

AZS Politechnika Warszawska

W Politechnice Warszawskiej, Paweł rozpoczął grę w seniorskim zespole. Trenował tam pod okiem swojego ojca, który był trenerem drużyny. Zaledwie w wieku piętnastu lat zadebiutował na pozycji rozgrywającego. Dzięki jego wysiłkom drużyna dokonała awansu do Serii B, co stanowiło wówczas 3. poziom rozgrywkowy. W 1995 roku młody sportowiec przeniósł się do WKS Czarnych Radom.

Czarni Radom (1995–1997)

Po przybyciu do Czarnych Radom, zespół przechodził trudności związane z kadrą, ponieważ pięciu kluczowych graczy opuściło drużynę. W momencie, gdy Andrzej Skorupa doznał poważnej kontuzji, działacze zdecydowali się na rozmowy o transferze Zagumnego. Problemy pojawiły się, gdy transfer polskich juniorów został zablokowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej, co zmusiło Pawła do przeprowadzki do Radomia. Zmiana miejsca zamieszkania oraz szkoły nie była łatwa, ale jego ojciec w końcu zaakceptował tę decyzję. Paweł trenował z zespołem, lecz po różnych perypetiach ogłoszono, że nie zagra dla Czarnych, ponieważ jego reprezentacyjny kolega Robert Prygiel wybrał grę w AZS Częstochowa. Mimo wyzwań zdecydował się zaangażować w Radom.

Wkrótce potem zadebiutował w barwach Czarnych, występując bok Krzysztofa Stańca i Wojciecha Pietralskiego. Drużyna zakończyła sezon na szóstym miejscu w Serii A. Przed nowymi rozgrywkami struktura drużyny uległa przekształceniom, a Paweł zdecydował się na pozostanie w Radomiu, biorąc udział w niemal wszystkich meczach, jedynie ustępując miejsca w pierwszej szóstce Jakubowi Bednarukowi. Po dwóch latach w WKS-ie Zagrumny przeszedł do Szczecina, aby reprezentować Morze Szczecin.

Bosman Morze Szczecin (1997–2000)

W sezonie 1997/98 Paweł Zagumny podpisał umowę z Bosmanem Morzem Szczecin. W 1998 roku klub zdobył srebrny medal mistrzostw Polski, zajmując drugie miejsce za Mostostalem-Azoty Kędzierzyn-Koźle. Mimo że nie zdołali awansować do finału pucharu krajowego, Morze uplasowało się na czwartej pozycji w klasyfikacji ekstraklasy, a w 1999/2000 roku zajął szóste miejsce.

Edilbasso Padwa (2000–2003)

W 2000 roku Zagumny rozpoczął swoją przygodę we włoskiej Serie A, grając w barwach Edilbasso Padwa. Już w swoim debiucie pomógł drużynie wygrać 3:0 przeciwko Bossini Wlf Montichiari, lecz kolejne spotkania kończyły się niepowodzeniem. Wkrótce jednak Edilbasso Padwa zdobyło pierwsze ligowe zwycięstwo, pokonując La Cascina Taranto. Z kolejnych meczach morale zespołu wzrosły, a Zagumny stał się kluczowym zawodnikiem drużyny. Niestety, nie udało się im zakwalifikować do play-offów.

AZS Olsztyn (2003–2009)

W 2003 roku, wraz z Pawłem Papke, dołączył do AZS-u Olsztyn. W swojej debiutanckiej kolejce Polskiej Ligi Siatkówki, zespół przegrał zawody z Skrą Bełchatów 1:3. Wkrótce chłopcy odwrócili sytuację, pokonując Gwardię Wrocław w ekscytującym meczu. Paweł zagrał kluczową rolę w zespole, a jego kontuzja w spotkaniu przeciw Mostostalowi Kędzierzyn-Koźle na krótko przerwała jego świetną formę. Ostatecznie, AZS Olsztyn osiągnął drugie miejsce w lidze i tym samym awansował do finałów.

Panathinaikos Ateny (2009–2010)

Po sześciu latach w AZS Olsztyn, Paweł Zagumny postanowił spróbować swoich sił za granicą, dołączając do greckiego klubu Panathinaikos Ateny, gdzie zdobył wicemistrzostwo oraz Puchar Grecji.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (2010–2015)

W 2010 roku rozpoczął współpracę z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, gdzie dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski. Współpracował także z drużyną, która zdobyła Puchar Polski w latach 2013 i 2014 oraz srebrny medal w Pucharze CEV w sezonie 2010/2011.

Kariera reprezentacyjna

Paweł Zagumny swoją przygodę z reprezentacją narodową rozpoczął w 1993 roku. Już w 1996 roku zdobył złoty medal Mistrzostw Europy juniorów w Izraelu. Wkrótce dostał powołanie do seniorskiej kadry prowadzonej przez Wiktora Kreboka, gdzie zadebiutował podczas turnieju przedolimpijskiego w Patras. Na Igrzyskach w Atlancie pełnił rolę zawodnika rezerwowego, a Polska zakończyła fazę grupową.

Rok później na Mistrzostwach Świata juniorów w Bahrajnie, Zagumny ponownie odniósł sukces – zdobył złoty medal po zwycięstwie nad Brazylią w finale. W 1998 roku wziął udział w debiutanckiej edycji Ligi Światowej, którą Polska zakończyła z bilansem 3 zwycięstw i 9 porażek. Tak samo jak w Mistrzostwach Świata w Japonii, zespół zajął niską lokatę.

W kolejnych latach jego kariera w kadrze uległa dynamice, z wieloma udziałami w międzynarodowych mistrzostwach oraz Ligi Światowej. W 2002 roku Polacy postanowili wziąć udział w finale Ligi Światowej, gdzie dotarli do 2. miejsca w swojej grupie. W kolejnych mistrzostwach europejskich i światowych Zagumny był istotnym członkiem drużyny aż do 2014 roku, kiedy to zakończył swoją międzynarodową karierę po wywalczeniu złotego medalu Mistrzostw Świata w Polsce.

Osiągnięcia

Sukcesy klubowe

Paweł Zagumny, w swojej karierze sportowej, osiągnął szereg znaczących sukcesów, które zapisały się na kartach polskiego sportu. W 1995 roku zdobył Mistrzostwo Polski juniorów młodszych, reprezentując MKS MDK Warszawa. To był zaledwie początek jego drogi do wielkich triumfów.

Już w 1996 roku powtórzył ten sukces, tym razem w kategorii juniorów, co utwierdziło go w przekonaniu, że jego talent będzie owocować w przyszłości. Kolejne lata przyniosły mu wyróżnienia, takie jak:

  • 1998 – Wicemistrzostwo Polski z Bosman Morze Szczecin w sezonie 1997/1998,
  • 2004 – Wicemistrzostwo Polski z PZU AZS Olsztyn w sezonie 2003/2004,
  • 2005 – Wicemistrzostwo Polski z PZU AZS Olsztyn w sezonie 2004/2005,
  • 2006 – Brązowy medalista Mistrzostw Polski z PZU AZS Olsztyn w sezonie 2005/2006,
  • 2007 – Brązowy medalista Mistrzostw Polski z PZU AZS Olsztyn w sezonie 2006/2007,
  • 2008 – Brązowy medalista Mistrzostw Polski z Mlekpol AZS Olsztyn w sezonie 2007/2008,
  • 2009 – Srebrny medalista Pucharu Polski 2009 z AZS UWM Olsztyn,
  • 2010 – Puchar Grecji z Panathinaikosem Ateny w sezonie 2009/2010,
  • 2010 – Wicemistrzostwo Grecji z Panathinaikosem Ateny w sezonie 2009/2010,
  • 2011 – Srebrny medalista Pucharu Polski 2011 z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle,
  • 2011 – Srebrny medalista Pucharu CEV 2011 z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle,
  • 2011 – Wicemistrzostwo Polski z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2010/2011,
  • 2012 – Puchar Polski z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2011/2012,
  • 2013 – Puchar Polski z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2012/2013,
  • 2013 – Srebrny medalista Mistrzostw Polski z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2012/2013,
  • 2014 – Puchar Polski z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2013/2014,
  • 2014 – Superpuchar Polski z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Czyż nie jest to imponująca lista, która odzwierciedla jego wysiłek oraz poświęcenie dla sportu?

Sukcesy reprezentacyjne

W kontekście sukcesów na arenie międzynarodowej, Zagumny również zapisał się złotymi literami w historii polskiej siatkówki. W 1996 roku zdobył złoty medal na Mistrzostwach Europy juniorów, a w 1997 roku powtórzył to osiągnięcie, zostając złotym medalistą Mistrzostw Świata juniorów. Jego osiągnięcia w dorosłej reprezentacji Polski również są imponujące:

  • 2006 – Srebrny medalista Mistrzostw Świata 2006,
  • 2009 – Złoty medalista Mistrzostw Europy 2009,
  • 2011 – Srebrny medalista Pucharu Świata 2011,
  • 2012 – Złoty medalista Ligi Światowej 2012,
  • 2014 – Złoty medalista Mistrzostw Świata 2014.

Wszystkie te osiągnięcia jasno pokazują, jak wielki talent i determinację miał Paweł Zagumny w swojej karierze siatkarskiej.

Ordery i odznaczenia

Paweł Zagumny został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które podkreślają jego osiągnięcia i zasługi. Oto niektóre z jego wyróżnień:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2014),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2009),
  • Złoty Krzyż Zasługi (2006).

Nagrody i wyróżnienia

Paweł Zagumny, znany polski siatkarz, może poszczycić się wieloma prestiżowymi wyróżnieniami oraz nagrodami, które otrzymał w trakcie swojej owocnej kariery sportowej. Jego osiągnięcia są dowodem na jego niezwykłe umiejętności oraz determinację w dążeniu do sukcesów sportowych.

  • najlepszy rozgrywający Mistrzostw Świata Juniorów 1997 w Bahrajnie,
  • najlepszy rozgrywający turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich 2004 w Porto,
  • najlepszy rozgrywający Mistrzostw Świata 2006 w Japonii,
  • najlepszy rozgrywający Final Six Ligi Światowej 2007,
  • najlepszy rozgrywający memoriału Huberta Jerzego Wagnera 2007,
  • najlepszy rozgrywający Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie,
  • zwycięzca Plebiscytu Siatkarskie Plusy w kategorii Siatkarz 2008 Roku,
  • najlepszy rozgrywający Pucharu Polski 2009,
  • najlepszy rozgrywający memoriału Huberta Jerzego Wagnera 2009,
  • najlepszy rozgrywający Mistrzostw Europy w Turcji 2009,
  • najlepszy rozgrywający sezonu zasadniczego ligi greckiej 2009/2010,
  • miejsce w szóstce sezonu najlepszych siatkarzy ligi greckiej 2009/2010,
  • najlepszy rozgrywający Pucharu Polski 2011,
  • najlepszy rozgrywający Pucharu Polski 2013,
  • MVP Pucharu Polski 2014.

Te wyróżnienia potwierdzają jego status jako jednego z najlepszych rozgrywających w historii polskiej siatkówki, a także jego wkład w rozwój tego sportu w Polsce.

Statystyki Zawodnika

Statystyki zawodnika Pawła Zagumnego są imponujące i odzwierciedlają jego osiągnięcia na międzynarodowej arenie siatkarskiej. Poniżej przedstawiamy zebrane dane dotyczące jego występów w różnych turniejach. Analizując te liczby, można zauważyć, jak ważną rolę odegrał w drużynie, przyczyniając się do licznych sukcesów.

Rok / SezonNazwa TurniejuPunkty
z ataku
Punkty
z bloku
Asy
serwisowe
Łącznie
2002Liga Światowa211839
2003Liga Światowa20626
2004Liga Światowa131326
2004Igrzyska Olimpijskie11
2005Liga Światowa2019241
2006Kwalifikacje do MŚ516
2006Liga Światowa1412228
2006Mistrzostwa Świata167225
2007Liga Światowa2116744
2008Kwalifikacje do IO112
2008Liga Światowa75214
2008Igrzyska Olimpijskie4812
2010Kwalifikacje do MŚ1416
2010Liga Światowa2316
2010Mistrzostwa Świata347
2011Puchar Świata37212
2012Liga Światowa53210
2012Memoriał H. J. Wagnera22
2012Igrzyska Olimpijskie2114

Przypisy

  1. Paweł Zagumny nowym prezesem Czarnych. siatka.org. (pol.)
  2. Paweł Zagumny: „Może byliśmy po prostu zbyt nerwowi”. nicesport.pl. [dostęp 30.07.2012 r.]
  3. Tracimy nie tylko Wlazłego. Winiarski, Zagumny i Ignaczak też odchodzą z kadry. TVN24.pl. [dostęp 22.09.2014 r.]
  4. Polska drugim gospodarzem – zdobywcą złota MŚ. FIVB. [dostęp 22.09.2014 r.]
  5. Zawsze jest coś do wygrania. dlaczego.com.pl. [dostęp 03.03.2012 r.]
  6. Kapitanie, mój kapitanie, czyli rzecz o Pawle Zagumnym. s. reprezentacja.net. [dostęp 17.01.2008 r.]
  7. MLEKPOL AZS Olsztyn – Historia klubu. s. mlekpolazs.pl. [dostęp 17.01.2008 r.]
  8. Oliwia Zagumna: Paweł wygląda na gbura, ale wcale taki nie jest. Życie Warszawy, 23.12.2006 r.
  9. Sylwetki Siatkarzy: Paweł Zagumny – Siatkówka – REPREZENTACJA.NET. [dostęp 01.11.2010 r.]
  10. Historia siatkówki: w Polsce: Puchar Polski: mężczyźni: zdobywcy PP – siatka.org. [dostęp 17.01.2008 r.]
  11. Historia siatkówki: w Polsce: Puchar Polski: mężczyźni: medaliści PP – siatka.org. [dostęp 17.01.2008 r.]
  12. European Championship Men 2003, Germany – Players ranking by skills. s. voleyball2003.de. [dostęp 17.01.2008 r.]
  13. Stagione 2002/2003 – Regular Season A1 – 2ª Giornata Andata – Gara n°0. s. legavolley.it. [dostęp 17.01.2008 r.]
  14. LEGA PALLAVOLO SERIE A (Risultati e klasyfikacje 2002/2003). s. legavolley.it. [dostęp 17.01.2008 r.]
  15. LEGA PALLAVOLO SERIE A (Risultati e Klasyfikacje 2000/2001). s. legavolley.it. [dostęp 17.01.2008 r.]
  16. LEGA PALLAVOLO SERIE A (Calendario 2000/2001). s. legavolley.it. [dostęp 17.01.2008 r.]
  17. LEGA PALLAVOLO SERIE A (Risultati e Klasyfikacje 2001/2002). s. legavolley.it. [dostęp 17.01.2008 r.]
  18. Zagumny Paweł – statystyki z Mistrzostw Świata w Japonii 2006. s. siatka2006.net. [dostęp 17.01.2008 r.]
  19. a b c Paweł Zagumny: to było wspaniałe 20 lat. pzps.pl, 12.09.2016 r. [dostęp 12.09.2016 r.]

Oceń: Paweł Zagumny

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:25