Andrzej Józef Bałanda, urodzony 10 lutego 1941 roku w Jaśle, był wybitnym polskim fizykiem i nauczycielem akademickim, który pozostawił znaczący ślad w polskiej nauce.
W trakcie swojej kariery naukowej, specjalizował się w spektroskopii jądrowej, dziedzinie, która bada interakcje promieniowania z materią na poziomie jądra atomowego. Jego wiedza i doświadczenie sprawiły, że stał się cenionym profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie dzielił się swoją pasją oraz wiedzą z młodszymi pokoleniami studentów.
Ponadto, Andrzej Bałanda odegrał kluczową rolę w tworzeniu struktury edukacyjnej w regionie. Był współorganizatorem i pierwszym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu w latach 1998-2007, co zaowocowało rozwojem edukacji wyższej i zapewnieniem dostępu do wysokiej jakości kształcenia dla lokalnej społeczności.
Niestety, Andrzej Bałanda zmarł 17 lipca 2010 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w polskiej nauce i edukacji.
Życiorys
Andrzej Bałanda, syn Józefa i Marii, rozpoczął swoją edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował fizykę w latach 1958–1963. Jego praca magisterska miała na celu rozwinięcie tematów związanych z fizyką doświadczalną, a została napisana pod okiem profesora Henryka Niewodniczańskiego, uznawanego za jednego z pionierów powojennej krakowskiej fizyki. Po zakończonych studiach zatrudnił się w Instytucie FizykiUJ, gdzie pozostał aż do swojej śmierci.
W 1970 roku obronił pracę doktorską, nad którą pieczę sprawował prof. Andrzej Hrynkiewicz. Natomiast jego rozprawa habilitacyjna, przedstawiająca pionierskie pomiary spektroskopowe przeprowadzone na wiązce cząstek naładowanych, została zakończona w 1978 roku. W trakcie swojej kariery pełnił szereg ważnych ról, w tym obowiązki kierownika studiów zaocznych w IF UJ oraz zorganizował i kierował studiami podyplomowymi. Bałanda był także aktywnym członkiem różnych komisji senackich Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Andrzej Bałanda miał też okazję uczestniczyć w wielu prestiżowych stażach naukowych w takich miejscach jak Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI w Darmstadt, Instytut KVI w Groningen, czy Uniwersytet w Amsterdamie. Był autorem dwóch podręczników dla studentów, a także opiekunem licznych prac magisterskich oraz promował kilku doktorów.
W 1995 roku uzyskał tytuł profesora nauk fizycznych, co stanowiło zwieńczenie jego osiągnięć naukowych. Ponadto, był współtwórcą oraz pierwszym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Angażował się w różnorodne akcje propagujące naukę oraz w latach 1999-2004 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Zawodowych, obecnie znanej jako Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KREPSZ).
W latach 2003-2004, Andrzej Bałanda był członkiem tzw. zespołu Prezydenta, który pracował nad projektem ustawy pt. „Prawo o Szkolnictwie Wyższym”. Jego główne zainteresowania naukowe obejmowały badania nad gigantycznymi dipolowymi rezonansami jądrowymi, fizykę ciężkich jonów oraz spektroskopię dileptonów. Był również kierownikiem projektów badawczych KBN oraz recenzentem podręczników z dziedziny fizyki, zaś jego dorobek naukowy obejmował ponad dwieście publikacji.
Bałanda był także członkiem międzynarodowego programu naukowego HADES (High Acceptance Di-electron Spectrometer), a w uznaniu swoich zasług otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2004 roku oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2005 roku. W 2007 roku został uhonorowany honorową odznaką „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”. W życiu prywatnym interesował się ogrodnictwem, turystyką górską oraz speleologią, a także był instruktorem taternictwa jaskiniowego; w roku 1972 zdobył Elbrus.
Andrzej Bałanda został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze XVI-zach.-19, pozostawiając po sobie bogaty dorobek, który przysłużył się zarówno polskiej nauce, jak i społeczności akademickiej.
Podręczniki
W obszarze literatury akademickiej, Andrzej Bałanda wydał kilka znaczących podręczników, które są istotne dla studentów i profesjonalistów w dziedzinie fizyki oraz chemii.
- A. Bałanda, Fizyka dla chemików, Uniwersytet Jagielloński, Kraków, 1990, 1994, ISBN 83-233-0731-8,
- A. Bałanda, Statystyczne metody opracowania pomiarów, PWSZ Nowy Sącz, 2002, ISBN 83-88887-13-0.
Ważniejsze publikacje
Andrzej Bałanda wyróżnia się znaczącymi publikacjami, które przyczyniły się do rozwoju fizyki nuklearnej i spektroskopii. Jednym z jego monumentalnych dzieł jest artykuł współautorstwa z grupą HADES, zatytułowany „The high-acceptance dielectron spectrometer HADES”, opublikowany na łamach „European Physical Journal A” w 2009 roku.
Warto również zwrócić uwagę na badania nad reakcjami jądrowymi, takie jak „Excitation of the isovector GDR by inelastic α-scattering as a measure of the neutron skin of nuclei”, opublikowane w „Nuclear Physics A” w roku 1994. Publikacja ta dostarcza cennych danych na temat skórki neutronowej jąder atomowych.
Kolejnym znaczącym artykułem jest „Dielectron production in C-12+C-12 collisions at 2A GeV with the HADES spectrometer” z „Physical Review Letters” (2007), który bada między innymi produkcję dielektronów w zderzeniach węgiel-węgiel przy użyciu spektrometru HADES.
Andrzej Bałanda był także zaangażowany w badania nad rotacją kolektywną uranu-238. Wyniki tych badań zostały przedstawione w artykule „Collective rotation of U-238 at high spins”, opublikowanym w „Physica Scripta” w 1981 roku.
Współautorstwo w projekcie budowy detektora HADES Pre-Shower doprowadziło do powstania publikacji „The HADES Pre-Shower detector” w „Nuclear Instruments and Methods in Physics Research” w 2004 roku. Praca ta wnosi znaczący wkład w rozwój technologii detekcyjnej.
Nie można zapomnieć o istotnym artykule napisanym wspólnie z Adamem Majem, zatytułowanym „Gigantyczne rezonanse narzędziem badania materii jądrowej”, który ukazał się w „Postępy Fizyki” w 1994 roku, oferując wgląd w zastosowanie rezonansów w badaniach materii jądrowej.
Źródła
Przygotowując materiał na temat Andrzeja Bałandy, warto uwzględnić różnorodne źródła, które dostarczają cennych informacji na jego temat. Poniżej przedstawiono kluczowe publikacje i wydarzenia związane z osobą rektora PWSZ w Nowym Sączu:
- Rozmowa z prof. Andrzejem Bałandą, rektorem PWSZ w Nowym Sączu – COLLOQUIUM,
- Jubileusz trzech profesorów,
- Andrzej Bałanda – Pamięć Uniwersytetu UJ,
- 10 lat PWSZ,
- Nieuzasadnione obawy – Forum Akademickie.
Przypisy
- Jan WiktorJ.W. Tkaczyński Jan WiktorJ.W. (red.), Pro Memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa 1803-2017, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018 r., s. 20, ISBN 978-83-233-4527-5.
- Hades. [dostęp 25.05.2018 r.]
- Jan Draus, Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych w Polsce 1998-2013, PWSZ w Gnieźnie 2013 r., ISBN 978-83-934406-7-2.
- Prawo o szkolnictwie wyższym - „Forum Akademickiego”.
- Sądeckie Konserwatorium Naukowe.
- Akademia Nowy Sącz.
- Sądeczanie w gronostajach.
- a b Andrzej Bałanda. rejestry-notarialne.pl.
- Przegląd Uniwersytecki (Wrocław) R.4 Nr 8 (31) wrzesień/październik 1998 r.
- a b Historia PWSZ.
- Zmarł twórca sądeckiej PWSZ - Dziennik Polski.
- Taternik nr 3 (196), 1967 r.
- Taternik nr 1-2 (178-179), 1963 r.
- M.P. z 2005 r. nr 8, poz. 143.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Grzegorz Juszczyk | Karol Myśliwiec | Włodzimierz Szewczuk | Aleksandra Leśnodorska | Eugenia Bock | Zygmunt Kukulski | Andrzej Oberc | Urszula Rychlewska | Hugo Steinhaus | Józef Oberc | Józef Burbelka | Jadwiga Bojanowska | Jerzy Józef Sobczak | Paweł Oberc | Anna Bogdanowicz | Cecilia Krieger | Michał Lisowski (harcmistrz) | Ignacy Kosiński | Waldemar Michowicz | Jan TutajOceń: Andrzej Bałanda