Hugo Dyonizy Steinhaus (ur. 14 stycznia 1887 w Jaśle, zm. 25 lutego 1972 we Wrocławiu) był wybitnym polskim matematykiem o żydowskich korzeniach. Pełnił rolę profesora na Uniwersytecie Jana Kazimierza oraz Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie znacząco przyczynił się do rozwoju matematyki w Polsce. Wspólnie z innymi naukowcami, Hugo Steinhaus był także jednym z głównych twórców lwowskiej szkoły matematycznej.
Dodatkowo, był on współzałożycielem i redaktorem prestiżowego czasopisma „Studia Mathematica”, które odegrało kluczową rolę w publikacji wielu istotnych prac naukowych. Jego pasja do matematyki objawiała się nie tylko w badaniach, ale także w aforyzmach, które tworzył, a które do dziś inspirują wielu.
Jako autor licznych prac naukowych, Steinhaus zajmował się rozmaitymi dziedzinami matematyki, w tym teorią gier, analizą funkcjonalną, topologią, teorią mnogości, szeregami trygonometrycznymi oraz ortogonalnymi. Jego wkład w teorię funkcji rzeczywistych oraz popularyzację matematyki pozostaje do dziś nieoceniony.
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Hugo Steinhaus przyszedł na świat 14 stycznia 1887 roku w Jaśle. Pochodził z rodziny, w której jego ojciec, Bogusław, był dyrektorem miejscowej spółdzielni kredytowej, a matka, Ewelina z Lipschitzów, zadbała o jego wczesną edukację. W rodzinie, która dbała o tradycje intelektualne, Hugo był wnukiem Józefa, miejskiego radnego oraz prawnukiem Chaima haKohen Steinhausa, co dobitnie podkreśla jego żydowskie korzenie.
Jako bratanek Ignacego Steinhausa, znanego adwokata i posła, uzyskał dobrze zorganizowane podstawy wykształcenia. Do dziewiątego roku życia uczył się w trybie prywatnym, a później uczęszczał do gimnazjum klasycznego w Jaśle.
Języków obcych uczył się w różnorodny sposób: francuskiego od opiekunki, niemieckiego poprzez lekturę książek, a angielskiego przed maturą. Uczył się też łaciny i greki, jako obowiązkowego elementu programowego. W 1905 roku z powodzeniem zdał maturę, a jego dalsza edukacja przeniosła się na lubiany Uniwersytet Lwowski, gdzie rozpoczął studia matematyczne i filozoficzne. Po roku zmienił uczelnię i rozpoczął studia w Getyndze, gdzie pracował pod okiem takich autorytetów jak David Hilbert i Feliks Klein.
Pobyt w Getyndze był dla niego inspirujący, a o sukcesie zadecydowało przypadkowe spotkanie z profesorem Stanislausa Jollesa, który zachęcił go do kontynuacji edukacji. W tym czasie Hugo odkrył także pasję do biegania, co stało się dla niego istotnym zajęciem życiowym. Poznał również wybitnych matematyków: Wacława Sierpińskiego oraz Tadeusza Banachiewicza, z którymi łączyły go liczne podróże.
W 1911 roku uzyskał doktorat z filozofii z najwyższymi wyróżnieniami, a następnie spędził kilka lat w Jaśle, gdzie zaangażował się w prace naukowe, publikując osiem artykułów. Początek służby wojskowej, którą odbył w CK Armii, rozczarował go, a z powodu problemów zdrowotnych musiał szybko powrócić do cywila. Po wybuchu I wojny światowej przyłączył się do Legionów Polskich, biorąc udział w walkach na Wołyniu, a po zakończeniu działań wojennych rozpoczął pracę w Centrali Odbudowy Kraju w Krakowie, gdzie poznał Stefana Banacha.
Kariera naukowa w okresie międzywojennym
W 1918 roku Steinhaus wydał istotne dzieło Additive und stetige Funktionaloperationen, uznawane za pierwszą polską pracę dotyczącą operacji funkcyjnych. Po zakończeniu I wojny światowej wrócił do życia akademickiego, pracując na Uniwersytecie Lwowskim. W 1920 roku został profesorem nadzwyczajnym matematyki oraz kierownikiem I Katedry Matematyki, co otworzyło mu drzwi do kolejnych możliwości.
Rok 1923 przyniósł mu tytuł profesora zwyczajnego, co było potwierdzeniem jego znakomitych osiągnięć. W międzyczasie napisał książkę „Czem jest, a czem nie jest matematyka”, która zdobyła uznanie wśród studentów i naukowców. Regularnie wyjeżdżał na kongresy matematyczne do takich miast jak Paryż, Getynga czy Bolonia, gdzie ożywiał polską obecność naukową.
W Bolonii miało miejsce ważne wydarzenie – kongres matematyczny, na którym premier Kazimierz Bartel wsparł polskich matematyków finansowo. Hugo Steinhaus był istotną postacią w lwowskiej szkole matematycznej, do której należeli także znani matematycy, tacy jak Stefan Banach, Stanisław Mazur, Władysław Orlicz, Juliusz Paweł Schauder, Władysław Nikliborc oraz Stanisław Ulam. W 1929 roku, wspólnie z Banachem, zainicjował międzynarodowe czasopismo „Studia Mathematica” dedykowane analizie funkcjonalnej.
W 1938 badał nowe technologie jako wynalazca introwizora – urządzenia do rentgenowskiej lokalizacji obiektów, co stanowiło nowoczesne osiągnięcie jak na tamte czasy.
Losy wojenne
Podczas II wojny światowej, po agresji ZSRR na Polskę oraz aneksji Lwowa, Steinhaus uzyskał nominację na profesora Katedry Analizy Wyższej w Uniwersytecie Lwowskim oraz pracownika Akademii Nauk w Kijowie. W obliczu nazistowskich represji, Steinhaus wraz z rodziną ukrył się w Lwowie; przez długi czas nie opuszczał kryjówki, ograniczając swe życie do ogrodu.
W wyniku ukrywania się otrzymał wystawione przez granatowego policjanta Józefa Laskę fałszywe dokumenty. Dzięki temu mógł brać udział w tajnym nauczaniu, przetrwał aresztowania i względnie bezpiecznie żył podczas wojny, co było ogromnym sukcesem w tak tragicznych czasach.
Po wojnie – Wrocław
Po wojnie, w 1945 roku, Steinhaus odegrał kluczową rolę w budowie nowego środowiska naukowego we Wrocławiu. Został profesorem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, który powstał jako współpraca Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki. Jako pierwszy dziekan nowo utworzonego wydziału, miał znaczący wpływ na jego rozwój.
Steinhaus kontynuował swoją pracę w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadząc seminaria dotyczące zastosowań matematyki. Pełnił również ważną funkcję w Instytucie Matematycznym PAN, gdzie od 1952 roku był członkiem rzeczywistym. Jego współpraca z innymi wybitnymi naukowcami, takimi jak prof. Jan Mikusiński czy prof. Ewa Krzywicka-Blum, przyczyniła się do rozwoju licznych badań matematycznych.
W ciągu swojej kariery Steinhaus opublikował około 250 prac, w których badał zagadnienia związane z szeregami trygonometrycznymi oraz ortogonalnymi, a także sumowalnością. Jego prace przyniosły istotny wpływ na rozwój matematyki, szczególnie w obszarze rachunku prawdopodobieństwa i teorii mnogości.
Hugo Steinhaus zmarł 25 lutego 1972 roku we Wrocławiu i znalazł spokój na cmentarzu św. Rodziny przy ulicy Smętnej, gdzie jego grób znajduje się na polu nr 12.
Popularyzator nauki
Hugo Steinhaus był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także popularyzatorem matematyki. Napisał książkę Kalejdoskop matematyczny, wydaną w 1938 roku w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, przetłumaczoną na dziesięć języków, co uczyniło ją popularną na całym świecie. W 1960 roku otrzymał Nagrodę „Problemów” za działalność na rzecz popularyzacji nauk matematycznych.
Oprócz licznych publikacji, pozostawił po sobie Wspomnienia i zapiski, które zostały wydane pośmiertnie w 2002 roku. To wyraz jego bogatego życia naukowego oraz wpływu, jaki wywarł na pokolenia matematyków.
Życie prywatne
W dniu 9 sierpnia 1917 roku, Hugo Steinhaus zawarł związek małżeński ze Stefanią Schmaus. Ich córka, Lidia Joanna, przyszła na świat 6 kwietnia 1919 roku.
Co więcej, miał on także wyraźne poglądy na temat religii, gdyż był ateistą. Był osobą obdarzoną ogromnym poczuciem humoru, co sprawiało, że znany był ze swoich dowcipnych i trafnych uwag.
Jego odpowiedzi i komentarze cieszyły się dużym zainteresowaniem, a szczególnie wyróżniał się w tym zakresie tworzony przez niego Słownik racjonalny, którego wydanie miało miejsce w 1980 roku.
Publikacje
Hugo Steinhaus, znany polski matematyk, pozostawił po sobie szereg wartościowych publikacji, które miały znaczący wpływ na rozwój matematyki w Polsce i nie tylko. Oto niektóre z jego ważniejszych dzieł:
- 1923: Czem jest a czem nie jest matematyka, Księgarnia Nakładowa H. Altenberga,
- 1953: Orzeł czy reszka?, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”,
- 1954: Kalejdoskop matematyczny, PZWS,
- 1958: Sto zadań, Państwowe Wydawnictwo Naukowe,
- 1980: Słownik racjonalny, Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Każda z tych prac przyczyniła się do popularyzacji matematyki oraz opracowania nowych metod dydaktycznych, dzięki czemu zyskały miejsce w polskiej literaturze matematycznej.
Odznaczenia i wyróżnienia
Doktoraty honoris causa
W uznaniu jego wybitnych osiągnięć akademickich, Hugo Steinhaus otrzymał honorowe doktoraty od kilku renomowanych instytucji:
- 1958: Uniwersytet Warszawski,
- 1961: Akademia Medyczna we Wrocławiu,
- 1963: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- 1965: Uniwersytet Wrocławski.
Wyróżnienia państwowe i samorządowe
Profesjonalne osiągnięcia Steinhausa zostały również docenione poprzez liczne odznaczenia państwowe i samorządowe, które przyznano mu w różnych latach:
- 1951: Nagroda Państwowa I stopnia,
- 1954: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- 1955: Medal 10-lecia Polski Ludowej,
- 1957: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
- 1959: Nagroda miasta Wrocławia,
- 1959: Order Sztandaru Pracy I Klasy,
- 1965: Honorowe obywatelstwo Jasła.
Inne zaszczyty
Oprócz uznania w formie odznaczeń państwowych, Hugo Steinhaus był też laureatem wielu prestiżowych nagród, co ukazuje jego wkład w rozwój nauki:
- 1946: Nagroda im. Stefana Banacha,
- 1948: Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności,
- 1951: Nagroda im. Józefa Marcinkiewicza,
- 1960: Nagroda „Problemów”,
- 1970: Nagroda Fundacji Jurzykowskiego.
Upamiętnienie
Nazewnictwo
Imię Hugona Steinhausa zyskało szczególne uznanie poprzez nadanie jego nazwiska różnym miejscom w Polsce. W Warszawie, w dzielnicy Mokotów, jak również we Wrocławiu w rejonie Fabrycznej, można spotkać ulice noszące jego imię. W 2012 roku, na rondzie w Jaśle, znajdującym się na styku ulic Tadeusza Kościuszki oraz Hugona Kołłątaja, również zrealizowano tę inicjatywę, upamiętniając Hugona Steinhausa. Ponadto, szkoła podstawowa nr 5 we Wrocławiu posiada zaszczyt nosić jego imię, co świadczy o jego wpływie na edukację.
Tablice pamiątkowe
2 czerwca 2018 roku w Getyndze, na ulicy Maxa Plancka, miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej Hugona Steinhausa. W Polsce odsłonięto kolejne tablice pamiątkowe – w 1988 roku w budynku Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Jaśle oraz we Wrocławiu, przy ul. Zygmunta Janiszewskiego. Te wszystkie działania świadczą o trwałym śladzie, jaki pozostawił po sobie wybitny matematyk i naukowiec.
Przypisy
- Steinhaus Hugo Dyonizy. [w:] mogily.pl [on-line]. [dostęp 06.05.2022 r.]
- Hugo Steinhaus, [w:] Doktorzy honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. T. 2, 1951-1979, Stanisław S. Sierpowski, Józef J. Malinowski (oprac.), Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2015, s. 46–51, ISBN 978-83-232-2905-6, OCLC 934693115 [dostęp 14.03.2022 r.]
- Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Hugona Steinhausa, 02.06.2018 r., Getynga | Polskie Towarzystwo Matematyczne [online], ptm.org.pl [dostęp 23.03.2021 r.]
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. H. D. Steinhausa we Wrocławiu. 2021 [dostęp 20.03.2021 r.]
- Ukrywanie Żydów przez współtwórcę grupy poetyckiej „Żagary”. Historia Jerzego Zagórskiego i jego żony | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 20.08.2021 r.]
- Marek Gałęzowski, Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach Polskich. Warszawa 2010, s. 594.
- Roman R. Duda, Hugo Dyonizy Steinhaus (1887–1972), [w:] Mirosław M. Krzyśko i inni red., Statystycy polscy. Biogramy, wyd. 2, Warszawa: Zakład Wydawnictw Statystycznych, 2018, s. 359–365, ISBN 978-83-7027-685-0, OCLC 1050848877.
- Hugo H. Steinhaus, Mathematical Snapshots, wyd. 3, Mineola, New York: Dover, 2011, s. 336, ISBN 978-0-486-40914-6.
- Steven G. Krantz: Mathematical Apocrypha: Stories and Anecdotes of Mathematicians and the Mathematical. Mathematical Association of America, 2002, s. 202. ISBN 978-0-88385-539-3.
- Józef J. Hurwic, Czasopismo „Problemy” w polskim życiu intelektualnym po drugiej wojnie światowej, „Analecta”, 8/2 (16), 1999, s. 20.
- Wykaz uczniów klas ósmych od roku szkolnego 1875/6. W: Księga pamiątkowa 70-lecia Państwowego Gimnazjum imienia króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle 1868–1938. Jasło: 1938, s. 119.
- Tradycje szkoły. W: Księga pamiątkowa 125 lat Gimnazjum i Liceum w Jaśle. Jasło: I Liceum Ogólnokształcące im. kr. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, 1992, s. 34.
- Członkowie PAN: Steinhaus, Hugo.
- Honorowi Obywatele Miasta. jaslo.pl, 04.07.2014 r. [dostęp 10.07.2016 r.]
- Mapa Targeo Warszawy. [dostęp 13.12.2019 r.]
- Mapa Targeo Wrocławia. [dostęp 13.12.2019 r.]
- Ronda w Jaśle imieniem Hugona Steinhausa i Józefa Hallera, 22.03.2012 r. [dostęp 30.10.2019 r.]
- Steinhaus 1992, s. 156.
- Prof. dr hab. Włodzimierz Waliszewski i in., Encyklopedia szkolna. Matematyka, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1988, ISBN 83-02-02551-8, s. 259–260, Steinhaus.
- Prof. dr hab. Włodzimierz Waliszewski i in., Encyklopedia szkolna. Matematyka, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1988, ISBN 83-02-02551-8, s. 259, Steinhaus.
- Steinhaus 1992, s. 38.
- Steinhaus 1992.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Józef Oberc | Bartłomiej z Jasła | Michał Teodor Mendys | Jan Tutaj | Waldemar Michowicz | Ignacy Kosiński | Michał Lisowski (harcmistrz) | Cecilia Krieger | Anna Bogdanowicz | Paweł Oberc | Urszula Rychlewska | Andrzej Oberc | Zygmunt Kukulski | Eugenia Bock | Aleksandra Leśnodorska | Włodzimierz Szewczuk | Karol Myśliwiec | Grzegorz Juszczyk | Andrzej Bałanda | Józef BurbelkaOceń: Hugo Steinhaus