Ignacy Kosiński


Ignacy Kosiński, urodzony 28 lipca 1874 roku w Jaśle, to postać wybitna w dziedzinie nauki, która pozostawiła istotny ślad w historii badań rolniczych. Jego prace dokumentują wieloletnie zainteresowanie chemią rolną, a także fizjologią roślin, które łączyły teoretyczne podejście z praktycznymi aplikacjami.

Niestety, Kosiński zmarł, prawdopodobnie, w 1940 roku, pozostawiając po sobie nie tylko dorobek naukowy, ale także szereg inspiracji dla przyszłych pokoleń badaczy w jego dziedzinie.

Życiorys

Ignacy Kosiński był synem Tomasza Karola oraz Antoniny. Ukończył gimnazjum w Krakowie, a następnie w 1894 roku zdobył tytuł chemika technologa w Wyższej Szkole Techniczno-Przemysłowej, by w 1898 roku ukończyć Wyższą Szkołę Rolniczą. Kontynuował edukację w Jenie i Lipsku, gdzie uzyskał tytuł naukowy doktora. Po roku 1901 rozpoczął pracę jako pracownik naukowy.

W 1901 roku Kosiński założył Towarzystwo Popierania Polskiej Nauki Rolnictwa oraz współpracował z Centralnym Towarzystwem Rolniczym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości aktywnie działał na rzecz rolnictwa, będąc pomysłodawcą Związku Rolniczych Zakładów Doświadczalnych.

W latach 1929-1933 pełnił funkcję szefa Wydziału Rolniczego w Państwowym Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. 2 maja 1923 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Niestety, po wybuchu II wojny światowej Kosiński został aresztowany przez Niemców w 1939 roku. Zmarł prawdopodobnie w 1940 roku, a okoliczności jego śmierci pozostają niejasne.

Przypisy

  1. Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 18.01.1926 r.

Oceń: Ignacy Kosiński

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:20