Urszula Rychlewska


Urszula Rychlewska z domu Ludwinowska, urodzona 24 kwietnia 1948 roku w Jaśle, jest wybitną polską chemiczką oraz nauczycielką akademicką. Obecnie pełni rolę profesora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadzi badania i wykłady związane z krystalografią i rentgenografią strukturalną. Jej osiągnięcia na tym polu zyskały uznanie w kraju i za granicą.

Rychlewska jest również członkinią Komitetu Krystalografii Polskiej Akademii Nauk, co świadczy o jej aktywności w polskim środowisku naukowym. W 2002 roku została członkiem założycielskim Polskiego Towarzystwa Krystalograficznego, co jeszcze bardziej podkreśla jej znaczenie w tej dyscyplinie.

Dodatkowo, Urszula Rychlewska pełniła funkcję profesora wizytującego na University of Wyoming w Stanach Zjednoczonych, co otworzyło przed nią nowe możliwości współpracy międzynarodowej. W 2009 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Kragujevacu w Serbii, co jest dowodem uznania jej osiągnięć naukowych.

W latach 2011–2014 była aktywnym członkiem Komisji Chemii Strukturalnej Międzynarodowej Unii Krystalografii, co pokazuje jej zaangażowanie w rozwój chemii na całym świecie. Jej praca nie tylko wzbogaciła polską naukę, ale również przyczyniła się do rozwoju tej dziedziny na poziomie międzynarodowym.

Życiorys

Urszula Rychlewska to wybitna postać polskiej chemii, która swoje studia rozpoczęła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1970 roku zdobyła tytuł magistra, co było początkiem jej kariery akademickiej. Po ukończeniu studiów podjęła bardziej zaawansowane kształcenie, przystępując do studiów doktoranckich.

Rok 1976 przyniósł jej ogromny sukces w postaci uzyskania stopnia doktora nauk chemicznych, również na UAM. To osiągnięcie otworzyło przed nią nowe możliwości badawcze i dydaktyczne. Zaledwie jedenaście lat później, w 1987 roku, uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych, co potwierdza jej wysokie kwalifikacje w dziedzinie chemii.

W roku 2001 Rychlewska została profesorem nauk chemicznych, co przyczyniło się do jej znaczącej roli w polskiej nauce. Po tragicznych wydarzeniach związanych z katastrofą smoleńską w 2010 roku, wyraziła swoją postawę społeczną, podpisując List w obronie kardynała Stanisława Dziwisza.

Wypromowani doktorzy

Urszula Rychlewska jest aktywnym promotorem wielu rozpraw doktorskich, podchodząc do każdego projektu z dużą starannością i zaangażowaniem.

Wśród jej podopiecznych znajdują się znamienite badaczki, które osiągnęły znaczące wyniki w swoich dziedzinach. Oto kilka przykładów:

  • 1998 – Beata Warżajtis, której praca dotyczyła konformacji i oddziaływań międzycząsteczkowych pochodnych kwasu (R,R)–winowego, w oparciu o badania rentgenograficzne,
  • 1999 – Dušanka Radanović, która badała stereochemię kompleksów miedzi (II) z aminopolikarboksylanowymi ligandami typu EDTA oraz z pokrewnymi ligandami,
  • 2008 – Agnieszka Plutecka, która skupiła się na badaniach słabych oddziaływań specyficznych oraz zjawiskach inkluzji w kryształach organicznych,
  • 2018 – Wioletta Bendzińska-Berus, zajmująca się funkcją blokującą grupy trytylowej w układach supramolekularnych tworzonych przez chiralne amidy kwasu trifenylooctowego.

Odznaczenia

Urszula Rychlewska, wybitna postać w swojej dziedzinie, została uhonorowana licznymi odznaczeniami, które potwierdzają jej osiągnięcia i wkład w rozwój nauki.

  • 1988 – Srebrna odznaka Czechosłowackiej Akademii Nauk (nr 87),
  • 2018 – Medal Jana Zawidzkiego.

Życie prywatne

Urszula Rychlewska była żoną prof. Jacka Rychlewskiego, który żył w latach 1947–2003. Ich życie rodzinne obfitowało w ciekawe zdarzenia oraz osiągnięcia społeczno-naukowe, a prof. Rychlewski wniósł znaczący wkład w swoją dziedzinę. Urszula jest również matką dr. inż. Jeremiego Rychlewskiego, który kontynuuje tradycje akademickie rodziny.

Przypisy

  1. Urszula Rychlewska [online], multipole-meetings.org, 2015 [dostęp 22.09.2019 r.]
  2. List w obronie kardynała Stanisława Dziwisza [online], www.rp.pl, 2010 [dostęp 22.09.2019 r.]
  3. Prof. dr hab. Urszula Rychlewska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.09.2019 r.]
  4. Dr hab. Agnieszka Janiak (Plutecka), [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.09.2019 r.]
  5. a b Jacek Rychlewski. 1947–2003 [online], UAM, s. 3 [dostęp 22.09.2019 r.]
  6. Publikacje prof. Urszuli Rychlewskiej na researchgate.net [online], researchgate [dostęp 22.09.2019 r.]
  7. Laureaci medali Polskiego Towarzystwa Chemicznego [online], Polski Towarzystwo Chemiczne [dostęp 22.09.2019 r.]
  8. Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007 (dodatek CD).

Oceń: Urszula Rychlewska

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:24